Aktuality

Expedice do horských oblastí západního Balkánu:

Posílení dlouhodobé udržitelnosti sběru a komercializace místních léčivých a aromatických rostlin. V březnu 2024 se zástupci Fakulty tropického zemědělství ve spolupráci s kolegy z Rhine-Waal University (Německo) a University of Gastronomic Sciences (Itálie) vydali na expedici

Klimatická změna a její dopad úrodu

Vegetační období díky mírným zimám u nás začíná dříve.  Ranní mrazy ale zůstávají a mají devastující dopad na plodiny, což se projevilo také v uplynulých dnech. Tomuto tématu se věnovala speciální příloha Hospodářských novin – Zemědělství a lesnictví, jejíž součástí je komentář profesora Bohdana Lojky z FTZ, který osvětluje, jak se měnící se podnebí může promítnout i do naší zemědělské praxe.

„Největší problém jsou jarní mrazíky. Ty u nás zůstanou a pravděpodobně budou i častější,“ říká profesor Bohdan Lojka z Fakulty tropického zemědělství na ČZU. Tím, že vegetační období začíná rok od roku dříve, se přízemní mrazíky stávají stále častějším ohrožením úrody. V naší zeměpisné šířce jsou totiž ve srovnání s jižními oblastmi delší noci a to způsobuje, že na jaře navzdory celkovému oteplení klesnou občas noční nebo brzké ranní teploty pod nulu a ohrozí rostliny, které se mezitím začaly probouzet a kvést. Tradičně to má devastující dopad na úrodu meruněk a broskví, s prodlužováním vegetační sezony se to ale může týkat stále většího počtu pěstovaných plodin.

 

Celý článek si můžete přečíst na tomto odkaze: https://archiv.hn.cz/c1-67307910-vinohrad-nahoru-pastviny-dolu-klimaticka-zmena-zahybe-s-lokalitami-zemedelske-produkce, kde je také dispozici ke stažení celá speciální příloha HN.

Learn & Discuss vol. 5 – Pozvánka na setkání k diskuzi o nelegálním obchodu se zvířaty

Pojďte s námi odhalit fakta o pytláctví a obchodu s želvími vejci nebo výrobky z želvích krunýřů. Zjistěte, jak může monitoring sociálních médií pomoci při dopadení pytláků, a seznamte se s výsledky případových studií z oblasti ochrany zvířat.

 

Naše pozvání příjala Mgr. Hana Svobodová (Chráníme mořské želvy a.s.)., která stojí za projektem ochrany mořských želv, Ing. Tereza Švejcarová z Fakulty životního prostředí a

Mgr. ing. Jan Chmelař z České inspekce životního prostředí.

 

Hana Svobodová vám představí projekt „Chráníme mořské želvy“.

Všechny druhy mořských želv jsou ohroženy vyhynutím. Nejhorší situace je v Indickém oce?ánu, kde na mnoha místech už mořské želvy zcela zmizely. Projekt Chráníme mořské želvy ve spolupráci s místními organizacemi před pytláky chrání pláže ve dvou oblastech  v Indonésii (ostrov Lembata na JV země a ostrov Denawan na jihu Bornea) a v jedné oblasti na jihu Srí Lanky (pláže u města Dikwella).

Kromě přímé ochrany líhních pláží se projekt zaměřuje také na vzdělávání a rozvoji tamních obyvatel a spolupracuje také s vládními organizacemi a dalšími ochranářskými organizacemi, připravují vzdělávací materiály pro děti, které se používají v mnoha zemích světa včetně ČR. Od roku 2014 se díky těmto aktivitám podařilo zachránit více než 4 000 000 želvích vajec a toto číslo každý den stoupá. 

 

Ing. Tereza Švejcarová se zaměří na ptactvo v jihovýchodní Asii a nelegální obchod s nimi prostřednictvím sociálních sítí.

 

Mgr. Ing. Jan Chmelař (ČIŽP) spolu s několika příklady z několika případových studií.

 

Více se dozvíte na společném setkání a po přednášce bude prostor na další diskuzi a vaše dotazy.

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.