Podání přihlášky ke studiu

Naši robotici uspěli v soutěži DARPA.

Tým Robotika, složený z vědců a studentů České zemědělské univerzity v Praze a z odborníků robotika.cz navázal ve Spojených státech amerických na své úspěchy z předchozích kol DARPA Subterranean Challenge. "Tým získal páté místo v soutěži virtuálních robotů a prosadil se mezi osm nejlepších týmů na světě do závěrečného finále v soutěži robotů skutečných," uvádí Ing. Jakub Lev, Ph.D., z Katedry fyziky, Technická fakulta ČZU. Soutěž pořádala americká organizace DARPA (Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty). V rámci této soutěže jsou roboti vysláni do zcela neznámého podzemního nebo průmyslového prostředí, které mají za úkol prozkoumat, a hlásí polohu přeživších a různých důležitých předmětů, jako jsou batohy, telefony, hasicí přístroje a jiné. Finále soutěže se konalo v podzemním komplexu Mega Cavern ve městě Louisville ve Spojených státech amerických.

"Tým Robotika, společně s dalším českým zástupcem v soutěži, Českým vysokým učením technickým v Praze, dokázal, že Česká republika patří mezi světovou špičku ve vývoji autonomních robotů s využitím prvků strojového učení a umělé inteligence. Roboti neznámá soutěžní prostředí prohledávají samostatně, často mimo rádiový dosah svého operátora. Sami rozhodují, kterou část prostoru následně prozkoumají, navzájem si předávají informace, sami detekují objekty zájmu a sami se pak vrací nahlásit nálezy svému operátorovi," dodává RNDr. Jiří Iša (Cogito Team - Robotika.cz).

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.