Podání přihlášky ke studiu

Matouš Šubík

„Mám radost, že areál univerzity byl koncipován tak, že i dnes splňuje požadavky na moderní kampus. Stačí se projít po areálu a dýchne na vás porozumění a zájem o živou přírodu,“ říká Ing. Matouš Šubík, který vystudoval v roce 1983 Mechanizační fakultu VŠZ, stal se mechanizátorem a u tohoto oboru také zůstal.

Čím se dnes zabýváte?
Zůstal jsem v oboru a prodávám zemědělskou techniku. Když jsme se během setkání absolventů měli možnost seznámit s dnešní Technickou fakultou, bylo vidět, že spektrum oborů se značně rozšířilo, ale náš obor zde stále má své místo, a to je dobře. Mimochodem, dcera letos absolvovala na Technické fakultě obor Prodej zemědělské techniky, a tak pevně doufám, že mi v ní roste následovnice ve firmě.

Rozumím správně, že jde o vaši firmu?
Ano, společnost Agrima mi z větší části patří. Po revoluci jsem pracoval v zemědělském družstvu jako mechanizátor, ale neviděl jsem tam budoucnost. Zkusil jsem proto práci technika ve společnosti, která prodávala zemědělskou techniku. Po čase jsme si s kamarády založili vlastní firmu, která má letos dvacáté výročí. Bývalé kolegy mezitím život odvál jinam, ale firma funguje dobře. Zemědělství je stabilní oblast s perspektivou. S nadsázkou říkám, že škodovky je možné vyrábět na jiném kontinentu, ale pole odsud nikdo neodveze a stroje k jejich obdělá- vání budou vždycky potřeba!

Jak vzpomínáte na svoje studijní léta?
Moc rád, bydlel jsem na koleji, a i když je dnes areál snad ještě krásnější, mám na léta studia ty nejhezčí vzpomínky. Lituji ty, kdo nebydleli na kolejích a do školy jen dojížděli. (smích) V prváku nás bylo na pokoji šest. Spali jsme na palandách jako na vojně. To bylo náročné. Ale pak jsme bydleli na efku, po dvou po třech s kuchyňkou a sociálním zázemím pro dva pokoje. Na tehdejší dobu to bylo luxusní ubytování.

A co přednášky?
Co vám dala vysoká škola do života? Samozřejmě mi dala technické vzdělání, to byl základ, na kterém dodnes stavím. A pak všeobecný přehled o oboru a jeho trendech. Dnes jako ředitel bych při vedení lidí a jednání se zá- kazníky využil i znalosti z psychologie. Ale rozhodl bych se zase pro technický obor.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.